pl
  • Profilaktyka
29 sierpnia - 2023

Wszystko o skalingu

Wszystko o skalingu

Skaling to zabieg stomatologiczny polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Ma on znaczenie estetyczne, bo poprawia wygląd zębów, ale i profilaktyczne – ponieważ kamień jest środowiskiem, w którym namnażają się bakterie. Kamień nazębny gromadzi się pod i nad linią dziąseł, najczęściej w obszarze przyszyjkowym. Zlekceważony może prowadzić do rozwoju próchnicy lub paradontozy. Jak działa skaling i jak często należy go powtarzać?

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to inaczej zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Proces zwapniania płytki rozpoczyna się już w ciągu kilkudziesięciu godzin od ostatniego szczotkowania zębów. Gdy płytka zwapnieje i przerodzi się w kamień, jest już niemożliwa do usunięcia w codziennym szczotkowaniu.

Kamień posiada porowatą strukturę, przez co sprzyja gromadzeniu zanieczyszczeń i przebarwień, a także stanowi idealne środowisko do bytowania próchnicotwórczych bakterii. Zanieczyszczenia sprawiają, że kamień w zaawansowanej postaci przybiera barwę od żółtej do brązowej, pogarszając wygląd zębów.

Na czym polega skaling?

W stomatologii istnieje kilka metod usuwania kamienia nazębnego. Najskuteczniejszą i najmniej inwazyjną jest zastosowanie skalera ultradźwiękowego. Obecnie jest to urządzenie dostępne w większości gabinetów stomatologicznych. Stomatolog przykłada do zębów pacjenta końcówkę aparatu, która emituje ultradźwięki. Wskutek ich działania, a konkretnie drgań o częstotliwości kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, kamień odrywa się od powierzchni zęba i może być całkowicie usunięty. Sam zabieg jest bezbolesny, aczkolwiek u niektórych osób może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów po zabiegu bądź dyskomfort związany z problemem odsłoniętych szyjek zębowych. Skaling eliminuje kamień, ale i osady powstałe na skutek częstego picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Tym samym przyczynia się do poprawy estetyki uzębienia, a także przygotowuje je do kolejnych zabiegów stomatologicznych, takich jak lakierowanie czy wybielanie.

Wyróżniamy skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Skaling poddziąsłowy jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ polega na usunięciu kamienia spod powierzchni dziąseł.

Jak często przeprowadzać skaling?

Standardowo rekomendowane jest usuwanie kamienia nazębnego 1-2 razy do roku. Jednak w przypadku zmian zapalnych dziąseł, jak i u osób palących papierosy, zabieg ten powinien być przeprowadzany częściej. Każdy człowiek ma też indywidualne predyspozycje do gromadzenia kamienia nazębnego. Systematyczne wizyty u stomatologa pozwolą na bieżąco kontrolować sytuację.

Czym różni się skaling od piaskowania?

Piaskowanie to zabieg oczyszczania zębów z osadów i płytki nazębnej. Polega on na emisji pod ciśnieniem specjalnego piasku dentystycznego, który docierając w trudnodostępne miejsca usuwa wszelkie osady z powierzchni zębów. Piaskowanie jest doskonałym uzupełnieniem dla skalingu. Samo w sobie nie zwalczy kamienia, lecz doskonale poradzi sobie z pozostałościami po zabiegu skalingu. Po takim zabiegu powierzchnia zębów jest gładka i wypolerowana, co utrudnia ponowne odkładanie kamienia.

Umów wizytę: