Wybielanie zęba martwego

Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Chętnie sięgamy po metody przeznaczone do domowego wybielania zębów, które nie zawsze pozwalają na osiągnięcie zadowalających rezultatów. Bardzo oporny na wybielanie jest każdy ząb martwy, któremu nie pomoże nawet najlepsza pasta.

Jako że leczenie kanałowe ma spory wpływ na zęby (z czasem zmieniają swój kolor), stają się mało estetyczne. Dlatego jednym sposobem jest profesjonalne wybielanie uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Różni się jednak od standardowego wybielania, co oznacza, że lampa Beyond nie może być zastosowana.

Po leczeniu kanałowym

Jeśli chodzi o wybielanie zębów po leczeniu kanałowym, stomatolog przeprowadza je zupełnie inną metodą. Jako że źródło przebarwienia leży wewnątrz zęba, koniecznością jest wprowadzenie środka wybielającego właśnie tam. Oznacza to konieczność ponownego otwarcia korony.

Proces wybielania zęba martwego rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG, dzięki któremu można ocenić poprawność przeprowadzonego leczenia kanałowego. Kolejny krok to otwarcie korony zęba i umieszczenie środka wybielającego. Jako że preparat należy umieścić kilkakrotnie, stomatolog zakłada opatrunek tymczasowy. Proces wybielania powtarza się aż do uzyskania pożądanego efektu. Na koniec zakładane jest wypełnienie kompozytowe.

Trwałość wybielania

Wybielanie zęba martwego poprzez umieszczenie preparatu wewnątrz korony daje zadowalające efekty. Warto jednak przygotować się na dłuższy proces oczekiwania na rezultaty, ponieważ jednorazowe umieszczenie środka jest niewystarczające. Należy również podkreślić, że nie zawsze usunięcie przebarwień będzie równomierne – środek wybielający nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki korony.

Trwałość wybielania jest zadowalająca, aczkolwiek zdarzają się przypadki ponownego przebarwienia zęba martwego. Chcąc zapewnić sobie dłuższe efekty i nie narażać się na uszkodzenia zęba, warto rozważyć inną metodę. Jest nią wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego oraz wykonanie korony protetycznej.

Cena

Wybielanie zębów martwych to dość kosztowny zabieg, który jednak przynosi satysfakcję. Orientacyjna cena wynosi 250 zł za każdy ząb poddany wybielaniu. Warto jednak zdecydować się na taki wydatek – w zamian można spełnić swoje marzenia o śnieżnobiałym uśmiechu.