Wybielanie zębów

Procedurę tą stosujemy w przypadku, gdy pacjent odczuwa dyskomfort z powodu zbyt ciemnych czy wręcz żółtych zębów. Istnieją różne metody wybielania od metody płytkowej począwszy, na wybielaniu specjalną lampą skończywszy. W gabinetach Dentaurus w Gdańsku, Toruniu i Kaliszu najczęściej stosujemy lampę do wybielania zębów systemem Beyond w połączeniu z oryginalnymi preparatami tego systemu. Wyboru metody dokonuje zawsze lekarz uwzględniając potrzeby i oczekiwania pacjenta.

W trakcie procesu wybielania zębów zaleca się unikania pokarmów i płynów przebarwiających np. kawy, czerwonego wina, buraczków itd. Efekt jaśniejszego uśmiechu jest długotrwały, przy czym potrzeba ok. 2 tygodni na ustabilizowanie się właściwego koloru. Wybielanie zębów poprzedza często leczenie zachowawcze czy leczenie protetyczne mające na celu poprawę kosmetyki w odcinku przednim. Chodzi o to by uzyskać nowy, jaśniejszy kolor uzębienia, a następnie dobrać do niego kolor koron czy też licówek porcelanowych. Wybielanie zębów należy do tych procedur, które wydatnie poprawiają jakość życia i zadowolenie z naszego wyglądu.

W zależności od metody, jak i indywidualnych cech pacjenta, zęby mogą rozjaśnić się o kilka do kilkunastu odcieni. Różnica jest zatem wyraźna. Preparaty stosowane do wybielania w większości zawierają nadtlenek wodoru, który w odpowiednim stężeniu prowadzi do utleniania substancji barwnikowych odpowiedzialnych za przebarwienia. Procedurę tę można przeprowadzić wyłącznie w przypadku zębów zdrowych. Marząc o piękniejszym uśmiechu należy zatem wyleczyć wszystkie ubytki, zadbać o prawidłowy stan tkanek przyzębia (np. wyleczyć problem odsłoniętych szyjek zębowych), a także oczyścić zęby z kamienia i osadów. Działaniu substancji wybielających nie ulegają wypełnienia stomatologiczne, dlatego będą musiały być wymienione na nowe, dostosowane kolorem do nowego wyglądu uśmiechu.

Dla podtrzymania efektów uzyskanych w gabinecie lub podczas wybielania domowego warto zrezygnować z palenia papierosów i ograniczyć spożywanie pokarmów i napojów wywołujących przebarwienia, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Można stosować środki do higieny jamy ustnej zapobiegające powstawaniu przebarwień.