Korony protetyczne

Korony protetyczne to doskonałe rozwiązanie na przywrócenie ładnego uśmiechu i pełnego uzębienia. Bardzo często korona pomaga odzyskać naturalny wygląd zębów, które uległy zniszczeniu na skutek urazu mechanicznego lub działania próchnicy. Zazwyczaj stosuje się je w momencie, kiedy zębów nie można odbudować przy użyciu standardowych wypełnień lub licówek. Korona sprawdza się przy zębach złamanych, częściowo uszkodzonych, a nawet mocno zniszczonych. Korony protetyczne zakłada się albo na zęby filarowe będące elementem mostu protetycznego, albo na wcześniej wczepione implanty.

Co to jest korona protetyczna? Najprościej można powiedzieć, że to rodzaj nakładki na ząb. Do czego służy? Zazwyczaj wykorzystywana jest do wzmocnienia uszkodzonych zębów, a także do odtworzenia naturalnego, zdrowego wyglądu uzębienia. Ponadto, korona protetyczna może być wykorzystana do poprawienia kształtu zęba, jego wielkości i koloru. Może być również zamocowana po leczeniu kanałowym w celu przedłużenia trwałości leczenia tak, aby ząb jeszcze dłużej przetrwał w jamie ustnej. Główną zaletą koron protetycznych jest ich trwałość. Korony cementowane są na stałe, tak więc w przeciwieństwie do tradycyjnej protezy nie potrzeba ich wyjmować.

Rodzaje koron

Aby wykonać koronę protetyczną dentysta musi oszlifować ząb. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu i bólu. Następnie stomatolog musi pobrać wyciski, na podstawie których protetyk wykona korony.

Współczesna stomatologia oferuje różne rodzaje koron protetycznych. Różnica między poszczególnymi koronami wynika z zastosowanego materiału. Najbardziej popularne są korony porcelanowe na podbudowie metalowej, korony ceramiczne oraz na podbudowie z tlenku cerconu . Prawidłowo wykonane korony nie różnią się niczym od naturalnego uzębienia. Przy okazji są bardzo trwałe. Warto w tym miejscu podkreślić, że korony porcelanowe z powodzeniem zastąpiły popularne kiedyś korony metalowe, które mimo że były trwałe, to jednak nie wyglądały najlepiej. Dodatkowo, w niektórych przypadkach wykorzystuje się korony tymczasowe, które są wykonane z akrylu. Jeszcze inną grupą koron są korony mocowane na implantach.

Korony ceramiczne

Korony ceramiczne cieszą się ogromną popularnością, głównie ze względów estetycznych. Tak naprawdę ciężko odróżnić koronę ceramiczną od naturalnego zęba. Warto w tym miejscu podkreślić, że korona ceramiczna jest ładna, a jednocześnie trwała i szczelna. Można stosować ją do wszystkich rodzajów odbudów.

Jakie są zalety koron ceramicznych poza wspomnianymi wcześniej walorami estetycznymi? Stomatolodzy za atut koron ceramicznych uznają brak nośnika metalowego, który jest typowy chociażby dla klasycznych koron porcelanowych. Brak takiego nośnika eliminuje możliwość odczynu alergicznego, a także sprawia, że zęby wraz z upływem czasu nie zmieniają swojej barwy, a co za tym idzie – ich estetyka nie zostaje zaburzona. Ponadto, korony ceramiczne pozwalają zachować naturalną zdolność zęba do pochłaniania, przepuszczania i odbijania światła, dzięki czemu uzębienie poddane rekonstrukcji nie różni się od naturalnych zębów. Jakie wady niosą za sobą korony ceramiczne? Dla niektórych wadą może być zbyt cena, gdyż korony te są nieco droższe od standardowych.

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej

Korony porcelanowe odznaczają się wyjątkową trwałością, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane w przypadku zębów bocznych. Niegdyś najbardziej popularne były korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Ich największą zaletą jest korzystny parametr ceny do jakości. Połączenie porcelany z metalem gwarantuje trwałość i wytrzymałość korony, a jednocześnie ich estetykę. Obecnie jednak ze względów kosmetycznych odchodzi się od nich na rzecz koron cerconowych.

Nie wszystkie osoby mogą wykonać u siebie korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Tego typu rozwiązania nie są wskazane dla alergików i osób uczulonych na metale. Dla nich o wiele lepszych rozwiązaniem będzie korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cerconu.

Korony cerconowe

Korony te są świetnym kompromisem ,gdyż łączą wytrzymałość koron na podbudowie metalowej z kosmetyką koron ceramicznych. Tlenek cerconu jest materiałem tak biozgodnym ,że stosowany jest do produkcji implantów ze względu na integrację z tkanką kostną. Korony cercon nie powodują uczuleń i są dobrze akceptowane przez tkanki pacjenta. Aby wykonać korony cercon projektuje się je w komputerze, a następnie specjalna frezarka wycina podbudowę w bloczku z tlenku cerconu. Taka podbudowa podlega procesowi synteryzacji, a następnie technik napala na nią warstwę porcelany. Dzięki przepuszczalności dla światła do złudzenia przypominają zęby własne pacjenta, zapewniając pacjentom wymarzony piękny uśmiech.

Koszty i ceny koron dentystycznych

Jaka jest cena wykonania korony protetycznej? Wszystko uzależnione jest od materiału, z jakiego korona będzie wykonana. Zwykła korona porcelanowo-metalowa na zębie własnym (nie implancie) to koszt rzędu 750 zł. Cena korony pełnoceramicznej czy cerconowej jest wyższa i wynosi około 1500. Koszt korony tymczasowej wynosi od 100 do 200zł.
Gabinet stomatologiczny DENTAURUS dokłada wszelkich starań, aby swoim pacjentom zapewniać atrakcyjne, niewygórowane ceny przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów usług. Aby poznać szczegółowe ceny naszej oferty, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Możecie również odwiedzić nas w jednej z naszych klinik i zapoznać się z proponowanym cennikiem. Kliniki stomatologiczne DENTAURUS zlokalizowane są w trzech miastach: Gdańsku, Toruniu i Koszalinie.

Opinie o koronach i inne rozwiązania

Każdy stomatolog przyzna, że korona protetyczna to idealne rozwiązanie pozwalające poprawić wygląd uzębienia lub wzmocnić konkretne zęby. Pod koroną można ukryć zęby zniszczone próchnicą lub na skutek urazu mechanicznego. Korona może służyć także do ochrony zęba przed złamaniem, zwłaszcza jeśli ząb jest bardzo słaby. Dzięki koronie możliwe jest również wyrównanie zębów i nadanie im ładniejszego kształtu. Tego typu rozwiązania można zastosować także do rekonstrukcji zębów leczonych kanałowo. Ważną zaletą koron protetycznych jest to, że bez problemu można dostosować je do naturalnego odcienia pozostałych zębów.

A co z trwałością koron? Liczne opinie na ten temat potwierdzają, że jeśli korona zostanie wykonana dokładnie i z zastosowaniem dobrego materiału, wówczas może służyć wiele lat. A co zamiast korony? Jeżeli ząb nie nadaje się do leczenia i trzeba go usunąć można zastąpić go za pomocą implantu. W przeciwieństwie chociażby do wciąż popularnych mostów, nie wymaga on szlifowania sąsiednich zębów, a zabieg wszczepienia trwa krótko i jest bezbolesny. Poza tym, implanty lepiej zastąpią utracone czy zniszczone zęby niż mosty protetyczne ponieważ przenosząc siły żucia stanowią odciążenie sąsiednich zębów.

Efekty przed i po

Efekty zamocowania koron protetycznych potrafią być bardzo spektakularne, szczególnie u pacjentów, których uzębienie było w złym stanie. Wówczas po wykonanym zabiegu mogą na nowo cieszyć się pełnym i atrakcyjnym uśmiechem. Wyraźne efekty są również widoczne w przypadku osób, których problemem były krzywe zęby. Zastosowane korony pomogły je wyrównać i nadać im ładny kształt. U pacjentów z wyraźnie widoczną diastemą, korona pomaga pozbyć się przestrzeni między zębami, dzięki czemu całe uzębienie prezentuje się bardziej estetycznie. Tego typu rozwiązanie jest również wskazane przy zębach przebarwionych, po leczeniu kanałowym czy mocno zniszczonych próchnicowo.