Protetyka

Współczesna protetyka ma na celu całkowite przywrócenie zdrowego i pięknego uśmiechu. Cel ten można osiągnąć bądź to przez poprawę funkcji i kosmetyki zębów własnych (licówki, korony protetyczne), bądź poprzez uzupełnienie usuniętych zębów przy użyciu koron wspartych na implantach lub zębach własnych. Można również stosować nieco prostsze i tańsze rozwiązania w postaci protez wyjmowanych, mocowanych do implantów za pomocą zatrzasków bądź koron teleskopowych. Leczenie takie wymaga rozległej wiedzy z pogranicza chirurgii, implantologii czy protetyki stomatologicznej.

Licówki są to bardzo cienkie łuski wykonane z porcelany przyklejone na przedniej powierzchni zęba własnego pacjenta. Mają one na celu poprawę kosmetyki zębów własnych pacjenta. Ich zalety to minimalny stopień oszlifowania zęba i wyjątkowe walory kosmetyczne.

Korony ceramiczne – pozwalają na poprawę kosmetyki z jednoczesną odbudową struktur zęba i wzrostem jego wytrzymałości. Wiążą się z większym zakresem preparacji-korona protetyczna obejmuje cały ząb, a nie tylko jego część licową, ma za to większą wytrzymałość mechaniczną w stosunku do licówki.

Most protetyczny – kilka koron połączonych w jedną całość. Most taki jest zacementowany na zębach filarowych i odbudowuje brakujące zęby.

Korony wsparte na implantach – zaawansowana protetyka. Po okresie wygojenia implantów stanowią one sztuczne korzenie i można przymocować do nich korony. Ich zaleta w stosunku do mostu jest fakt, że nie wymagają oszlifowania zębów sąsiadujących z luką. Są również korzystniejsze w sensie mechanicznym. W przypadku mostu wszystkie siły żucia przypadają na oszlifowane zęby filarowe przez co są one przeciążone. W przypadku implantów, to one przenoszą siły żucia przez co odciążają istotnie zęby sąsiednie.

Korony teleskopowe – stanowią zamocowanie prac wyjmowanych. Dzięki bardzo dobremu utrzymaniu na podłożu prace takie przy odpowiedniej liczbie filarów mogą mieć formę wyjmowanego mostu. Stanowi to olbrzymią różnicę szczególnie dla pacjentów noszących wcześniej protezy klasyczne, w których zabudowane podniebienie zaburza odczuwanie smaku i powoduje dyskomfort. Dodatkowo prace na teleskopach dzięki specyficznemu rozkładowi sił pozwalają na łączenie w jednej pracy zębów własnych i implantów i dają korzystny rozkład sił żucia.
Nowoczesna protetyka w szerokim zakresie metod dostępna jest w klinikach Dentaurus w Toruniu i Gdańsku.