Profilaktyka

Nowoczesna medycyna przywiązuje olbrzymią wagę do możliwie szybkiego diagnozowania wszelkich stanów chorobowych. Stąd tak istotny jest aktywny udział pacjenta w całym procesie leczenia. Z tego również powodu stawiamy na edukację pacjentów tak, by mogli oni sami wyłowić niepokojące objawy i możliwie szybko zgłosić się po poradę i ewentualne leczenie. Nasi pacjenci wiedzą, iż żadne patologie nie powinny być bagatelizowane, a strategia czekania prowadzi nieuchronnie do rozwoju choroby, a w efekcie bólu zęba i pogorszenia rokowania. Pociąga to za sobą bardziej skomplikowane, a co za tym idzie droższe procedury.

I tak przykładowo, nawet najmniejszy ubytek pozostawiony bez leczenia, może doprowadzić do stanu zapalnego miazgi. W efekcie prowadzi to do leczenia kanałowego. Z kolei zaniechanie tej procedury prowadzi do bólu, dyskomfortu, a w skrajnym przypadku nawet do utraty zęba. Dlatego tak duża wagę przywiązujemy do przeglądów uzębienia, które powinny być wykonywane co pół roku. Takie postępowanie pozwala na wyłapanie problemu we wczesnym etapie oraz na szybkie wdrożenie pomocy podczas krótkiej i bezbolesnej wizyty. Właśnie dlatego nowoczesna stomatologia potrafi być naprawdę przyjemna i bezstresowa.

We współczesnej stomatologii leczenie kanałowe stało się jedną z najczęściej wykonywanych procedur. Wiele spośród zębów, które do niedawna zakwalifikowanoby do ekstrakcji, dziś z powodzeniem potrafimy leczyć. Leczenie kanałowe stosuje się często w przypadku zębów zniszczonych próchnicowo, złamanych czy jako przygotowanie do leczenia protetycznego. Zdarza się, że ratuje się tkwiące w dziąśle korzenie, które po przeleczeniu kanałowym i odbudowie protetycznej służą pacjentowi jeszcze długie lata. Pamiętajmy, że najlepszym i najtańszym implantem jest zawsze własny korzeń!

Również w przypadku bólu zęba obecnie leczeniem z wyboru jest leczenie kanałowe. Aby prawidłowo przeleczyć ząb kanałowo, należy usunąć z systemu kanałów korzeniowych zapalną miazgę lub masy zgorzelinowe, następnie je wysterylizować i szczelne wypełnić biozgodnym materiałem. Ważne jest przy tym, aby udrożnić kanały do końca, tak aby usunąć wszystkie resztki organiczne. W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem można założyć nawrót dolegliwości bólowych. Właściwie udrożniony, poszerzony, a następnie szczelnie wypełniony kanał korzeniowy to gwarancja, że ząb będzie służył nam jeszcze długie lata. Unikamy wówczas nie tylko dyskomfortu, ale również dodatkowych kosztów związanych z bardziej zaawansowanymi procedurami. Ze względu na to, iż zęby po leczeniu kanałowym są bardziej podatne na złamania, często wzmacniamy je za pomocą włókien szklanych lub wkładów koronowo-korzeniowych. Na tak przygotowany ząb może być zastosowana np. korona protetyczna. Zapewnia to wygląd i wytrzymałość własnego zęba!