Usunięcie diastemy

Diastema to przerwa międzyzębowa – między górnymi jedynkami. Chociaż kojarzona jest przede wszystkim z problemem natury estetycznej, tak naprawdę może powodować wady zgryzu oraz być przyczyną kłopotów z mową. Dlatego likwidacja diastemy bywa koniecznością – stąd warto odwiedzić gabinet stomatologiczny.

Przerwa między zębami staje się groźna i konieczne jest jej zamykanie wówczas, gdy szpara przekracza 2 mm. W takiej sytuacji istnieje ryzyko wystąpienia wad zgryzu. W pozostałych przypadkach diastemę można zbagatelizować – jeśli tylko nie stanowi problemu estetycznego. Mając wątpliwości, warto więc udać się do dentysty – stomatolog pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Sposoby leczenia diastemy

Likwidacja diastemy może przebiegać na kilka sposobów – wybór metody uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju problemu. W przypadku diastemy prawdziwej zachodzi konieczność podcięcia wędzidełka oraz noszenie aparatu ortodontycznego. W przypadku diastemy rzekomej spowodowanej brakiem uzębienia, stomatolog zaleca wszczepienie implantów.

W każdym z przypadków, likwidacja diastemy może odbywać się za pomocą aparatu ortodontycznego. Chociaż przynosi to zadowalające rezultaty, minusem metody jest długi czas oczekiwania na efekty. Dlatego osobom, które nie chcą czekać, dentysta może zaproponować zamykanie diastemy licówkami. Warto przy tym podkreślić, że tylko diastema fizjologiczna nie wymaga leczenia – zamykanie zachodzi samoistnie.

Cena usługi

Ceny zamykania diastemy uzależnione są przede wszystkim od zastosowanej metody. Koszt usunięcia przerwy między zębami światłoutwardzalnym kompozytem wynosi nie mniej niż 250 zł. Aparat ortodontyczny to koszt w granicach 2000 zł za jeden łuk (zamki metalowe). Sporo kosztują także licówki – ok. 300-400 zł. Warto skontaktować się z nami, by uzyskać szczegółowe informacje.