Ortodoncja

Niektórzy pacjenci borykają się z wadami zgryzu, które mogą powodować nie tylko złe samopoczucie, ale również różnorodne schorzenia zębów oraz przyzębia. Dlatego w przypadku tego typu nieprawidłowości, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, w którym ortodonta pomoże dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Czym jest ortodoncja?

Jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Obecnie dzięki zastosowaniu aparatów stałych czas leczenia znacznie się skrócił, przeciętnie wynosi on od 1,5 roku do 2 lat. Również skuteczność leczenia jest znacznie wyższa niż w przypadku konwencjonalnej terapii. Dodatkowo dzięki zastosowaniu przeźroczystych zamków, aparaty stałe mogą być praktycznie niezauważalne!

Leczenie ortodontyczne może być świadczone niezależnie od wieku. Pozwala na niwelowanie niedoskonałości uzębienia, powstałymi wskutek nieleczonych wad zgryzu. W Klinikach Dentaurus mieszczących się w Gdańsku i Toruniu, obserwujemy również wzrost zainteresowania leczeniem z użyciem zamków samoligaturujących, które nie wymagają stosowania ligatur oraz ich regularnego wymieniania. Dzięki temu, są one zdecydowanie mniej widoczne od tradycyjnych. Co ciekawe, nie ma górnej granicy wieku w jakim można założyć aparat. Zależy to jedynie od dobrej woli i cierpliwości pacjenta.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Składa się ono z kilku etapów. Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest szeroki wywiad z pacjentem, ustalenie jego potrzeb oraz ocena wady zgryzu. Następnie pobierany jest wycisk, na podstawie którego dobiera się odpowiedni rodzaj aparatu korygującego. Czas leczenia oraz wizyty kontrolne określane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Ostatnim etapem jest zdjęcie aparatu oraz retencja, mająca na celu utrwalenie osiągniętego efektu.


Leczenie u ortodonty – dlaczego warto?

Przede wszystkim dla zdrowia. Choć głównym motywem, którym kierują się pacjenci jest estetyka uśmiechu, to nie powinniśmy zapominać o tym, że wady zgryzu oddziałują na zdrowie zębów, jamy ustnej, stawów skroniowo-żuchwowych, a w perspektywie także całego organizmu. Krzywe, stłoczone zęby sprzyjają nawracającym stanom zapalnym i rozwojowi próchnicy w trudno dostępnych do leczenia miejscach. Taki zgryz jest bardziej narażony na rozwój chorób przyzębia. Niewłaściwe umiejscowienie zębów w łukach przyczynia się do wad wymowy, zaburza rysy twarzy, bywa też przyczyną przewlekłych bólów głowy.

Stomatolog ortodonta dobierze najodpowiedniejszą metodę leczenia, dzięki której już po kilkunastu miesiącach będzie można cieszyć się nie tylko pięknym, lecz przede wszystkim zdrowym uśmiechem. W skali całego życia noszenie aparatu jest jedynie epizodem. Nie warto odwlekać konsultacji u ortodonty, nawet w dorosłym wieku. Zapraszamy do naszych gabinetów w Toruniu i w Gdańsku, w dzielnicy Przymorze.