pl

Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, której celem jest leczenie oraz profilaktyka wad zgryzu. W tym celu korzysta się z działania aparatów ortodontycznych – ruchomych lub stałych.

Nasza klinika od wielu lat pomaga pacjentom w drodze do uzyskania pięknego uśmiechu. Zajmujemy się leczeniem dzieci, młodzieży, a także dorosłych pacjentów. Stosujemy nowoczesne rozwiązania, które przynoszą pozytywne rezultaty nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Naszą domeną jest indywidualne podejście do tworzenia planów leczenia – nigdy nie korzystamy ze schematów. Dzięki temu każdy z naszych pacjentów traktowany jest w indywidualny sposób.

Rodzaje aparatów ortodontycznych oferowanych w klinikach Dentaurus:

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome dedykowane są głównie najmłodszym pacjentom. Można je swobodnie wyjmować np. do jedzenia. Zazwyczaj stanowią one pierwszy etap leczenia ortodontycznego, stanowiący wstęp przed wprowadzeniem stałego aparatu ortodontycznego.

Wybór leczenia uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu oraz panujących w jamie ustnej warunków.

Aparaty stałe

Stałe aparaty ortodontyczne wykorzystywane są w przypadku starszych dzieci, młodzieży, a także pacjentów dorosłych.

Składają się one z dwóch podstawowych elementów: łuku ortodontycznego oraz przytwierdzonych do zębów zamków. Łuk połączony jest z zamkami za pomocą specjalnych gumek – ligatur.

Za pomocą wytwarzanej przez konstrukcję aparatu siły, dochodzi do stopniowego przesuwania oraz rotacji zębów. Z czasem ustawiają się one w oczekiwanej pozycji, zapewniając sukces leczenia.

Z myślą o różnych oczekiwaniach naszych pacjentów, dysponujemy wieloma rodzajami aparatów stałych. Podstawowym wariantem jest klasyczny aparat metalowy. Możliwe jest także wykonanie aparatu pozłacanego i kryształowego.

Invisalign

Invisalign to nowoczesna i innowacyjna forma leczenia ortodontycznego. Leczenie wad zgryzu odbywa się przy pomocy specjalnych przezroczystych nakładek, gwarantujących pełen komfort oraz dyskrecję użytkowania.

Przy użyciu przezroczystych nakładek Invisalign można skorygować:

  • szpary międzyzębowe,
  • niewielkie rotacje zębów,
  • nadmierne stłoczenia zębów,
  • przodozgryzy,
  • zgryzy otwarte,
  • zgryzy głębokie,
  • zgryzy krzyżowe.

Są one indywidualnie projektowane dla każdego pacjenta. Wykonanie rozpoczyna się od pobrania skanu jamy ustnej, na podstawie którego tworzone są nie tylko nakładki, ale także wizualizacja uśmiechu. Daje to szansę zapoznać się z przewidywanym efektem jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Poza doskonałą estetyką, kolejną zaletą nakładek jest ich ruchomość. Daje to szansę na swobodne wyciąganie ich podczas czynności, takich jak spożywanie posiłków czy szczotkowanie zębów.

 

Ortodonta: Gdańsk & Toruń

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z zakresu ortodoncji w Toruniu i Gdańsku. Zadzwoń i umów się na wizytę!

Zapłać w ratach

Oferujemy naszym pacjentom możliwość finansowania ich leczenia w szybki i prosty sposób, w formie dogodnych rat.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

  • 01

    Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

    Początek leczenia ortodontycznego jest kwestią indywidualną. Uwarunkowana jest ona głównie rodzajem wady, a także wiekiem pacjenta. W przypadku poważnych wad wrodzonych, leczenie może rozpocząć się nawet w pierwszych latach życia dziecka.

  • 02

    Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

    Czas leczenia ortodontycznego jest kwestią indywidualną, która zależy przede wszystkim od wady oraz rodzaju aparatu, którym przeprowadzane jest leczenie.

  • 03

    Dlaczego ważne jest leczenie ortodontyczne ?

    Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia wygląd uśmiechu, ale też pozytywnie oddziałuje na zachowanie zdrowia jamy ustnej.

  • 04

    Jakie są przyczyny wad zgryzu?

    Przyczyny wad zgryzu możemy podzielić na wrodzone i nabyte. Wady wrodzone są kwestią dziedziczonych przez nas genów. Wady nabyte to efekty działania czynników zewnętrznych, takich jak ssanie kciuka, zbyt długie używanie smoczka, zgrzytanie zębami, ssanie warg i policzków, oddychanie przez usta lub nawykowe nagryzanie różnych przedmiotów. Wady o charakterze nabytym mogą pojawiać się w każdym wieku.

  • 05

    Jak często odbywają się wizyty kontrolne w trakcie leczenia?

    Częstotliwość wizyt kontrolnych jest kwestią indywidualną. Zwykle odbywają się w odstępach 4-6 tygodni.

  • 06

    Czy leczenie aparatem ortodontycznym boli?

    Leczenie aparatem ortodontycznym nie jest bolesne. Przejściowe dolegliwości, takie jak ból, dyskomfort, uczucie napięcia i wzmożonego ucisku, mogą być efektem wykonywanej na wizytach aktywacji aparatu.

  • 07

    Czym jest leczenie retencyjne?

    Leczenie retencyjne to końcowy etap leczenia ortodontycznego. Jego celem jest utrzymanie uzyskanego ustawienia zębów w nienaruszonej pozycji.

Umów wizytę: