Implanty

Najnowocześniejszym osiągnięciem współczesnej stomatologii są implanty dentystyczne. Technologia wykorzystywana jest u osób, które z różnych powodów utraciły zęby i pragną na nowo zyskać zdrowy, naturalny uśmiech. Coraz liczniejsze grono pacjentów rezygnuje w tej sytuacji z niekomfortowych protez ruchomych, decydując się na założenie implantu.

Warto zaznaczyć, że wspomniana odbudowa zębów nie wiąże się działaniami w obrębie zębów własnych pacjenta, w tym m.in. szlifowaniem kości, które jest niezbędne w przypadku zakładania mostów protetycznych. Standardowa procedura zabiegu polega na wkręceniu tytanowego implantu w miejsce utraconych zębów.

Po około 3 miesiącach na łączniku tytanowym wszczepu można wykonać specjalna koronę pełnoceramiczną, przygotowaną precyzyjnie dla każdego pacjenta. Dzięki temu, efekt finalny przypomina do złudzenia ząb własny. W niektórych przypadkach, pod warunkiem, że uzyska się odpowiednio dobrą stabilizację pierwotną wszczepu (prawidłowe założenie tytanowej śruby w tkance kostnej), można nawet wykonać koronę tymczasową bezpośrednio po jego założeniu. Wybór metody postępowania należy oczywiście do lekarza.

Kluczowym problemem w implantologii jest brak dostatecznej ilości kości do wszczepienia tytanowego wkrętu. Zjawisko zaniku kości jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się organizmu, może pojawić się w przebiegu wielu schorzeń (np. paradontoza, osteoporoza, schorzenia metaboliczne), występuje również zawsze po ekstrakcji. Jest więc szczególnie istotne by planując usunięcie zęba rozważyć natychmiastową implantację, może się bowiem okazać, że decydując się na zabieg za kilka lat, będziemy mieli problem z niedostateczną ilością kości. Stwierdzono, że już w pierwszym roku po ekstrakcji, zanik kości może wynosić nawet 40 % !

W przypadku, gdy już doszło do zaniku kości, można wykonać dodatkowe zabiegi mające na celu, zwiększenie objętości kości. Zabiegi takie to sinus lift (podniesienie zatoki szczękowej), przeszczepy kości i tkanek miękkich, poszerzenie wyrostka zębodołowego i inne. Dzięki tym zabiegom można przeprowadzić zabieg implantacji nawet w najtrudniejszych przypadkach. Zawsze warto jednak myśleć o wspomnianym zabiegu jak najwcześniej, nie czekając na postępujący zanik kości. Wówczas leczenie jest prostsze, a co za tym idzie dużo tańsze.

W naszej klinice stosujemy różne rozwiązania protetyczne, takie jak np. implanty zębów Xive i Ankylos firmy Dentsply Friadent czy Q implanty firmy Trinnon. Wybór systemu odbywa się w oparciu o konkretne warunki kostne, jak też oczekiwania pacjenta. Posiadanie kilku systemów w zakresie wspomnianego rozwiązania protetycznego, pozwala na dopasowanie rozmiarów wszczepów do konkretnych warunków kostnych, a co za tym idzie, zastosowanie omawianej odbudowy protetycznej szczególnie w trudnych warunkach.

W celu uzyskania odpowiedzi na jakiekolwiek pytania dotyczące prezentowanych rozwiązań protetycznych, zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź odwiedzenia jednej z naszych placówek, znajdujących się w Toruniu i w Gdańsku (dzielnica Przymorze).