Endodoncja – leczenie kanałowe

We współczesnej stomatologii leczenie kanałowe stało się jedną z najczęściej wykonywanych procedur. Wiele spośród zębów, które do niedawna kwalifikowałoby się do ekstrakcji, dziś z powodzeniem potrafimy uratować.

Kiedy stosuje się endodoncję?

Endodoncję stosuje się często w przypadku zębów zniszczonych wskutek próchnicy, złamanych czy jako przygotowanie do leczenia protetycznego. Zdarza się, że ratuje się tkwiące w dziąśle korzenie, które po przeleczeniu kanałowym i odbudowie protetycznej służą pacjentowi jeszcze długie lata. Pamiętajmy, że najlepszym i najtańszym implantem jest zawsze własny korzeń! Również w przypadku bólu zęba stosowaną metodą jest endodoncja.

Przebieg endodoncji

Aby prawidłowo opracować ząb w ten sposób, należy usunąć z systemu kanałów korzeniowych zapalną miazgę lub masy zgorzelinowe, następnie je wysterylizować i szczelne wypełnić biozgodnym materiałem. Ważne jest przy tym, aby udrożnić je do końca, tak aby usunąć wszystkie resztki organiczne. W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem można założyć nawrót dolegliwości bólowych. Właściwie udrożniony, poszerzony, a następnie szczelnie wypełniony kanał korzeniowy to gwarancja, że ząb będzie służył nam jeszcze długie lata. Unikamy wówczas nie tylko dyskomfortu, ale również dodatkowych kosztów związanych z bardziej zaawansowanymi procedurami.

Ze względu na to, iż zęby po tego typu zabiegu są bardziej podatne na złamania, często wzmacniamy je za pomocą włókien szklanych lub wkładów koronowo-korzeniowych. Na tak przygotowany ząb może być zastosowana np. korona protetyczna. Zapewnia to wygląd i wytrzymałość własnego zęba!

Jak długo trwa leczenie endodontyczne?

Okres potrzebny na przeprowadzanie kompletnej endodoncji określany jest indywidualnie w przypadku każdego pacjenta, nie mniej jednak nie ulega wątpliwości, iż jest to zabieg czasochłonny, wymagający dużej precyzji, dlatego w Klinikach Stomatologii Dentaurus, mieszczących się w Gdańsku i Toruniu wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Często, ilość wizyt zależna jest od rodzaju zęba poddawanego endodoncji oraz liczby kanałów, które muszą zostać poddane udrożnieniu i wypełnieniu. Niektóre zęby mogą mieć ich nawet pięć, co sprawia że czas leczenia znacznie się wydłuża.

Czy endodoncja jest bolesna?

Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu wizyta w gabinecie stomatologicznym przebiega praktycznie bezboleśnie. Gdy znieczulenie przestanie działać, mogą pojawić się standardowe dolegliwości związane z wykonanym zabiegiem, jednak ma to miejsce tylko u niektórych pacjentów. Zaleca się wtedy przyjmowanie środków przeciwbólowych, które pomogą zniwelować dyskomfort.