Choroby jamy ustnej
Są sytuacje, w których choroby jamy ustnej wymagają interwencji skalpela. Chirurgia stomatologiczna wyodrębniła się jako dziedzina medycyny (specjalizacja stomatologiczna) ukierunkowana na leczenie operacyjne jamy ustnej i okolic przyległych. Do najczęstszych procedur, jakimi zajmuje się specjalista chirurg stomatolog zaliczamy między innymi:
- ekstrakcje zębów mądrości,
- ekstrakcje zębów zatrzymanych i niewyrzniętych,
- resekcje wierzchołka korzeni,
- hemisekcje,
- leczenie ropni,
- leczenie przetok ustno-twarzowych,
- plastyka wędzidełek warg i języka,
- usuwanie zmian błony śluzowej,
- chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia ortodontycznego bądź protetycznego,
- leczenie implantologiczne.
Choć zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej mogą zdaniem pacjentów brzmieć groźnie i kojarzyć się z bólem, to warto podkreślić, że zdecydowana większość z procedur odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, które pozwala znieść do minimum poziom dyskomfortu. Współczesna chirurgia stomatologiczna dysponuje metodami zmierzającymi do leczenia atraumatycznego, czyli takiego, które w jak najmniejszym stopniu wpływa na tkanki sąsiadujące z obszarem zabiegowym. Stosując się do zaleceń pozabiegowych wydanych przez lekarza czas gojenia i rekonwalescencji będzie skrócony do minimum.
W gabinetach DENTAURUS w Toruniu i Gdańsku chirurdzy stomatolodzy pracują z pacjentami o zróżnicowanych problemach i potrzebach. Leczenie chirurgiczne pozwala rozwiązać wieloletnie problemy rzutujące na zdrowie zębów i całego organizmu. W wielu przypadkach jest to też jedyna droga do tego, by zachować ząb przed ekstrakcją, a także aby prawidłowo przygotować jamę ustną do leczenia ortodontycznego bądź protetycznego. Ważnym obszarem w chirurgii stomatologicznej jest implantologia. To najbardziej zaawansowana forma przywracania prawidłowych warunków zgryzowych w jamie ustnej u pacjentów z brakami zębowymi. W leczeniu implantologicznym zastępujemy korzeń utraconego zęba lub zębów tytanowymi implantami wszczepianymi w kość szczęki lub żuchwy. U niektórych pacjentów umieszczenie implantu lub implantów poprzedzone jest regeneracją kości – przeprowadzaną oczywiście także z wykorzystaniem metod chirurgicznych.
Przed zabiegiem u chirurga stomatologa należy przez co najmniej dobę powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. W porozumieniu z lekarzem należy także odstawić wszelkie leki i substancje mogące niekorzystnie oddziaływać na krzepnięcie krwi. Przed wizytą warto zjeść odżywczy, lecz lekkostrawny posiłek. Po zabiegu należy stosować się ściśle do zaleceń stomatologa, w tym m.in. łagodzić obrzęk chłodnymi okładami oraz dbać o ranę podczas spożywania posiłków czy mycia zębów do momentu wygojenia. Dolegliwości bólowe można łagodzić za pomocą ogólnodostępnych środków. W razie wystąpienia gorączki lub innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.