pl
  • Leczenie
  • Stomatologia zachowawcza
05 września - 2023

Przyszła mama u dentysty

Przyszła mama u dentysty

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama dba o właściwą dietę, zażywa witaminy i regularnie wykonuje badania kontrolne. Nie powinna zapominać też o wizytach u stomatologa. Leczenie zębów w ciąży jest niezbędne. Pamiętajmy, że nieleczona próchnica i stany zapalne zapoczątkowane w jamie ustnej mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Jak zaplanować wizyty u dentysty w czasie ciąży?

Wśród kobiet pokutuje przekonanie, że ciąża niszczy zęby. Rzeczywiście, zmiany hormonalne w organizmie kobiety ciężarnej mogą prowadzić do zmiany pH śliny, przez co zęby stają się mniej odporne na próchnicę. Intensywne i częste nudności mogą przyczynić się do przyspieszonej erozji szkliwa. U niektórych kobiet na tle hormonalnym występuje także problem krwawiących dziąseł. Jak widać, ciąża to wymagający stan również dla zębów. Aby skutecznie dbać o zdrowie uśmiechu przyszła mama powinna zgłosić się do stomatologa nawet 2-3 razy podczas trwania ciąży. Podczas ciąży możliwe jest przeprowadzenie leczenia stomatologicznego niemal w pełnym zakresie.

Ograniczenia w ciąży

Większość ograniczeń w leczeniu stomatologicznym kobiet ciężarnych dotyczy pierwszego trymestru ciąży. Kobiety planujące zajście w ciążę powinny kompleksowo wyleczyć zęby jeszcze przed ciążą. Na co zwrócić uwagę podczas leczenia zębów w ciąży?

Próchnica – może być leczona tak samo, jak przed ciążą. Substancje zawarte w wypełnieniach ubytków nie przenikają do krwi, a więc nie zagrażają w żaden sposób matce ani dziecku.

Endodoncja – leczenie kanałowe wymaga prześwietleń, których w okresie ciąży należy bezwzględnie unikać. W pierwszym trymestrze wykonywanie zdjęć RTG jest zakazane. W późniejszym etapie ciąży, jeżeli prześwietlenie jest konieczne, wykonuje się je zabezpieczając brzuch pacjentki specjalnym fartuchem ochronnym, ale w praktyce podczas całej ciąży unika się wykonywania zdjęć RTG.

Znieczulenie – w leczeniu niewielkich ubytków można zrezygnować ze znieczulenia stomatologicznego. W pierwszym trymestrze zastosowanie znieczulenia jest niewskazane. W późniejszych fazach ciąży można je stosować. Lekarz stomatolog wybiera lek bez składników obkurczających naczynia krwionośne, które mogłyby doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy.

Ekstrakcja – może być przeprowadzona bezpiecznie od drugiego trymestru ciąży. Ostateczną decyzję w temacie usunięcia zęba podejmie lekarz dentysta. Ze względu na znieczulenie i ryzyko krwotoku w niektórych przypadkach zabieg jest odkładany w czasie.

Ortodoncja – pacjentka w ciąży może bez przeszkód kontynuować leczenie ortodontyczne i chodzić na wizyty kontrolne.

Wybielanie – ze względu na brak informacji na temat działania substancji stosowanej przy wybielaniu na organizm kobiety ciężarnej zaleca się odłożenie decyzji o zabiegu na czas po urodzeniu dziecka.

Protetyka – przeciwwskazaniem do prac protetycznych mogą być rozpulchnione, krwawiące dziąsła. Z tego powodu lepiej odłożyć rekonstrukcję uzębienia na czas po porodzie.

Ciąża nie jest wymówką do unikania dentysty. Wręcz przeciwnie – w tym wyjątkowym okresie życia przyszła mama powinna jeszcze częściej kontrolować stan zdrowia zębów i jamy ustnej.

Umów wizytę: