Porady stomatologiczne

Brak jednego zęba a implant. Czy warto?

Usunięcie zęba to rozwiązanie ostateczne, choć w niektórych przypadkach nieuniknione. Zawsze podkreślamy, że już brak pojedynczego zęba powinien być odbudowany protetycznie – w trosce o zachowanie w zdrowiu pozostałych zębów.

Braki zębowe, to nie tylko pogorszona kosmetyka uśmiechu! Trzeba pamiętać, że brak zębów powoduje pochylanie się sąsiednich zębów w kierunku luki, wysuwanie się zęba przeciwstawnego (sprawia on wrażenie jakby był coraz dłuższy), zanik kości w obrębie ubytku i inne liczne konsekwencje.

Jeżeli pacjent ma złamany ząb, najczęściej można zastosować leczenie kanałowe, następnie wzmocnić go specjalnym wkładem i założyć koronę protetyczną. Zdarza się jednak, że ząb pęknie tak niefortunnie, że potrzebna jest ekstrakcja, a następnie wszczepienie implantu.

W przypadku szczotek z miękkim włosiem oczyszczanie zębów jest zbyt słabe, więc i utrzymanie higieny na właściwym poziomie niemożliwe. Z kolei szczotki twarde, przy niewłaściwej technice szczotkowania, powodują uszkadzanie szkliwa.

Aktualności