pl
  • Ortodoncja
04 września - 2023

Dorosły u ortodonty

Dorosły u ortodonty

Wiek nie jest przeszkodą w leczeniu wad zgryzu. Dzięki współczesnym rozwiązaniom z powodzeniem leczymy wady zgryzu u pacjentów dorosłych. Lista korzyści wynikających z leczenia ortodontycznego jest nie do przecenienia, dlatego nie warto odkładać decyzji o założeniu aparatu w nieskończoność. Tym bardziej, że w ortodoncji mamy szereg rozwiązań estetycznych, dzięki którym dorośli jeszcze łatwiej akceptują życie z aparatem na zębach.

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto?

Dla wielu osób powód numer jeden to oczywiście chęć pożegnania kompleksów związanych z uśmiechem. Krzywe i stłoczone zęby źle wyglądają, a dodatkowo mogą zaburzać rysy twarzy poprzez cofniętą lub nadmiernie wysuniętą brodę. Wady zgryzu to dość powszechny problem. Mało kto zostaje obdarzony przez naturę idealnie równymi zębami. Jednak gdy problem ten jest wyraźny, może znacząco odbijać się na zdrowiu jamy ustnej i całego organizmu. Krzywe i nieprawidłowo usytuowane w łuku zęby wpływają na gorszą jakość przeżuwania pokarmu. Nachodzące na siebie zęby utrudniają zachowanie właściwej higieny i sprzyjają rozwojowi próchnicy w miejscach trudno dostępnych do leczenia.

Krzywe zęby są niestety nierównomiernie eksploatowane. Niewłaściwy rozkład sił fizycznych podczas żucia może sprawić, że z biegiem czasu zęby będą skazane na usunięcie. Wady zgryzu sprzyjają powstawaniu problemu odsłoniętych szyjek zębowych. Wreszcie nie pozostają obojętne dla naszej wymowy. Leczenie ortodontyczne, choć w przypadku osób dorosłych trwa średnio około dwóch lat, pozwala skutecznie odmienić wizerunek i poprawić zdrowie jamy ustnej.

Aparat – tylko jaki?

Ligaturowy – to klasyczny rodzaj aparatu. Składa się z zamków, ligatur oraz łuku. Zamki aparatu mogą być wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to wersja najbardziej ekonomiczna, ale też najmniej estetyczna. Pacjenci oczekujący lepszego efektu estetycznego mogą wybierać spośród aparatów o zamkach ceramicznych, szafirowych, a nawet kryształowych, które nie rzucają się tak bardzo w oczy, jak zamki metalowe.

Samoligaturujący – inaczej bezligaturowy. W tym aparacie nie ma ligatur (gumek). W zamian zastosowano mechanizm suwakowy, który utrzymuje łuk aparatu w zamkach. Aparat samoligaturujący ma mniejsze zamki, wywiera mniejszy nacisk na zęby, a mimo to wymaga krótszego czasu leczenia w porównaniu z aparatami tradycyjnymi. Leczenie ponadto wymaga mniejszej liczby wizyt kontrolnych.

Lingwalny – inaczej językowy. Jego najważniejszym atutem jest estetyka. Zamocowany do językowej powierzchni zębów jest całkowicie niewidoczny dla otoczenia.

Invisalign – w tym przypadku pacjent korzysta z systemu alignerów – ruchomych aparatów nakładkowych. Nakładki są przezroczyste, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Aparat Invisalign można zdjąć do jedzenia lub szczotkowania zębów. To dyskretne i bardzo komfortowe rozwiązanie. Invisalign nie wywołuje podrażnień, a wizyty kontrolne odbywają się co kilka miesięcy.

Wybór aparatu zależy oczywiście od oczekiwań pacjenta oraz od jego możliwości finansowych. Każde z powyższych rozwiązań będzie dobre. Bez względu na rodzaj aparatu cel jest ten sam – równy, zdrowy i atrakcyjny uśmiech.

Umów wizytę: