Codzienna higiena jamy ustnej to – obok wizyt kontrolnych u stomatologa – jeden z głównych filarów w profilaktyce próchnicy. To klucz do zdrowia i atrakcyjnego uśmiechu. Samo szczotkowanie jednak nie wystarczy. Do wyboru pozostaje wiele akcesoriów higienicznych, które ułatwią oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni zębowych i pozwolą jeszcze dokładniej dbać o zdrowie zębów i dziąseł.

 

Szczoteczka

Wybierając szczoteczkę do zębów należy zwrócić uwagę na twardość włosia. Przy zdrowych dziąsłach rekomendowane jest używanie szczoteczki średnio-twardej (medium). Szczoteczka twarda (hard) przy niewłaściwej technice szczotkowania może doprowadzić do podrażnienia, a nawet recesji dziąseł. Szczoteczka miękka (soft) jest bezpieczniejsza, niestety stosunkowo słabo oczyszcza powierzchnię zębów.

Na rynku dostępne są także szczoteczki elektryczne. Przy założeniu, że czyścimy zęby prawidłową techniką, skuteczność szczoteczek manualnych i elektrycznych w usuwaniu płytki nazębnej jest porównywalna. Modele elektryczne są jednak wygodniejsze w użytkowaniu. Pracują z mniejszą siłą nacisku, dzięki ruchom wibrującym i pulsacyjnym skuteczniej docierają do przestrzeni międzyzębowych, skuteczniej usuwają przebarwienia i osady, a przy tym nie wymagają wykonywania specjalnych ruchów – wystarczy przesuwać główkę szczoteczki wzdłuż zębów.