Marzenia o śnieżnobiałym uśmiechu są w zasięgu ręki pacjentów dzięki dwóm metodom: nakładkowej (do zastosowania w warunkach domowych w ciągu kilku dni) oraz gabinetowej (przeprowadzanej już podczas jednej wizyty). Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z profesjonalnego wybielania i na jakie efekty można liczyć?

Najbardziej powszechna przyczyna psucia się zębów, czyli próchnica, jest chorobą bakteryjną i zakaźną. Ubytki pojawiające się w zębach są wynikiem demineralizacji szkliwa pod wpływem kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej. Bakterie produkują kwasy, metabolizując cukier pochodzący m.in. z pożywienia człowieka. Czy jednak cukier jest jedynym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju próchnicy?

Leczenie implantologiczne wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Ryzyko niepowodzenia wynosi mniej niż 2% przypadków. Implant zębowy stanowi jednak ciało obce, które może zostać odrzucone przez organizm pacjenta, nawet gdy implantacja odbyła się zgodnie ze wszystkimi standardami, a pacjent sumiennie stosował się do zaleceń. Kiedy wzrasta ryzyko odrzucenia implantu i jakie jest postępowanie w takim przypadku?

Ból występujący bezpośrednio po wyleczeniu zęba jest zjawiskiem naturalnym i związanym z podrażnieniem tkanek podczas opracowywania ubytku (jeżeli utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, należy zgłosić się do stomatologa). Gdy jednak ból pojawia się w zębie zaplombowanym już dawno temu, pod uwagę należy wziąć rozszczelnienie wypełnienia i związany z tym stan zapalny.

Pomijając urazy mechaniczne, na przykład na skutek gryzienia twardych pokarmów bądź niewłaściwego szczotkowania zębów, krwawienie dziąseł nie jest objawem zdrowym i może świadczyć o problemach zarówno w obszarze przyzębia, jak i całego organizmu. Kiedy krwawienie dziąseł powinno niepokoić i jak sobie z nim poradzić?

Proteza wyjmowana na implantach
Rozległe braki w uzębieniu, czy nawet całkowite bezzębie, to patologiczna sytuacja, którą należy bezwzględnie zwalczyć. Zęby to nie tylko estetyka uśmiechu. Bardzo często pacjenci nie zdają sobie sprawy, jak duże znaczenie mają zęby dla zdrowia całego organizmu człowieka.

Implanty stomatologiczne to rozwiązanie przywracające funkcjonalność uzębienia w sposób porównywalny do posiadania zębów naturalnych. Tytan wszczepiony w kość szczęki lub żuchwy pełni rolę „korzenia” zęba – podczas przeżuwania jedzenia przenosi siły fizyczne na kość. Korona na implancie jest nieruchoma i niezdejmowalna. Takie uzupełnienie to najwyższy poziom komfortu dla użytkownika. Czy można zatem wykorzystać je do odbudowy rozległych braków w uzębieniu? Jak najbardziej tak.

W dzisiejszych czasach unikanie wizyt u stomatologa z powodu lęku przed bólem jest zupełnie nieuzasadnione. Stosowanie leków znieczulających jest dziś standardem, nie tylko wtedy, gdy przewiduje się bolesność zabiegu. Komfort pacjenta podczas leczenia przekłada się na komfort pracy lekarza stomatologa. Co jednak powinni wiedzieć pacjenci na temat znieczuleń stomatologicznych?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, pozwala zachować ząb przed usunięciem na wiele lat. Zdarza się jednak, że przeleczony kanałowo ząb daje objawy bólowe bądź też w obrazie RTG wykazuje zmiany okołowierzchołkowe. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy podczas pierwotnego leczenia nie wszystkie kanały zostały wypełnione bądź nie zostały oczyszczone i wypełnione na pełnej długości. Wówczas stomatolog może zaproponować powtórne leczenie kanałowe, czyli tzw. reendo.

Wiele osób zastanawia się, czy podeszły  wiek musi  być przeszkodą w leczeniu implantologicznym. Niewątpliwie  może on wiązać się z ograniczeniami w postaci zaniku kości szczęki lub żuchwy. To właśnie pomiędzy 60. a 90. rokiem życia człowiek ma przeciętnie największe braki w uzębieniu. Dlatego implanty stomatologiczne z założenia są  idealnym rozwiązaniem dla seniora. Jak  wygląda leczenie implantologiczne u osób po 60. roku życia i jakie warunki muszą być spełnione, aby zakończyło się ono powodzeniem?

Amalgamat to stop rtęci i srebra, cyny, miedzi, cynku. Jako materiał do wypełnień jest stosowany w stomatologii od lat osiemdziesiątych XIX wieku. Dziś sięga się po niego coraz rzadziej, a w niektórych krajach obowiązuje całkowity zakaz stosowania plomb amalgamatowych, z uwagi na zawartość szkodliwej rtęci. Do 2030 roku w krajach Unii Europejskiej ma zostać wprowadzony całkowity zakaz wykorzystywania rtęci, w tym także w stomatologii. Czy rzeczywiście amalgamat szkodzi zdrowiu i dlaczego z niego rezygnujemy?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama dba o właściwą dietę, zażywa witaminy i regularnie wykonuje badania kontrolne. Nie powinna zapominać też o wizytach u stomatologa. Leczenie zębów w ciąży jest niezbędne. Pamiętajmy, że nieleczona próchnica i stany zapalne zapoczątkowane w jamie ustnej mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Jak zaplanować wizyty u dentysty w czasie ciąży?

Wiek nie jest przeszkodą w leczeniu wad zgryzu. Dzięki współczesnym rozwiązaniom z powodzeniem leczymy wady zgryzu u pacjentów dorosłych. Lista korzyści wynikających z leczenia ortodontycznego jest nie do przecenienia, dlatego nie warto odkładać decyzji o założeniu aparatu w nieskończoność. Tym bardziej, że w ortodoncji mamy szereg rozwiązań estetycznych, dzięki którym dorośli jeszcze łatwiej akceptują życie z aparatem na zębach.

Jeszcze niedawno ostateczne rozwiązanie w zaawansowanej próchnicy stanowiło usunięcie zęba. Dziś dzięki endodoncji, czyli leczeniu kanałowemu, stomatolodzy ratują nawet bardzo zniszczone zęby. Co więcej, nowoczesne metody w wielu przypadkach pozwalają na przeprowadzenie leczenia kanałowego już podczas jednej wizyty w gabinecie. Na czym polega ta wyjątkowa forma leczenia i jakie daje możliwości?

Wiele osób – regularnie lub epizodycznie - doświadcza problemu nadwrażliwości zębów na to co zimne, gorące, kwaśne lub słodkie. Reklamy w mediach sugerują, że wystarczy zmienić pastę do zębów, by raz na zawsze pożegnać się z bólem podczas jedzenia lub picia. Czy jednak rzeczywiście problem nadwrażliwości jest tak łatwy do rozwiązania?

Codzienna higiena jamy ustnej to - obok wizyt kontrolnych u stomatologa - jeden z głównych filarów w profilaktyce próchnicy. To klucz do zdrowia i atrakcyjnego uśmiechu. Samo szczotkowanie jednak nie wystarczy. Do wyboru pozostaje wiele akcesoriów higienicznych, które ułatwią oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni zębowych i pozwolą jeszcze dokładniej dbać o zdrowie zębów i dziąseł.

Atrofia, czyli zanik kości, jest naturalną konsekwencją długotrwałego braku uzębienia. Zanik kości szczęki lub żuchwy wynikać też może z urazu, przebytego stanu zapalnego lub niewłaściwego uzupełnienia protetycznego. Kość wyłączona z czynności fizjologicznych stopniowo zanika. Atrofię zaobserwować można już w pierwszym roku po ekstrakcji i może ona wynosić nawet 70% objętości kości. Niestety jednym z jej skutków jest brak możliwości wszczepienia implantu w sytuacji, gdy w szczęce lub żuchwie brakuje wystarczającej podbudowy. Na szczęście współczesna implantologia ma na to sposób. Jest to leczenie z zastosowaniem materiałów kościotwórczych.

Usunięcie zęba to ostateczność, której nie zawsze udaje się uniknąć. Trzeba mieć jednak świadomość, że brak jednego lub kilku zębów to nie tylko problem estetyczny.

Skaling to zabieg stomatologiczny polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Ma on znaczenie estetyczne, bo poprawia wygląd zębów, ale i profilaktyczne – ponieważ kamień jest środowiskiem, w którym namnażają się bakterie. Kamień nazębny gromadzi się pod i nad linią dziąseł, najczęściej w obszarze przyszyjkowym. Zlekceważony może prowadzić do rozwoju próchnicy lub paradontozy. Jak działa skaling i jak często należy go powtarzać?

Wielu rodziców odkłada pierwszą wizytę dziecka u stomatologa aż do momentu, w którym jest ona konieczna, a więc zazwyczaj wtedy, gdy maluch skarży się na ból zęba lub rodzic sam zauważy początki próchnicy. To zdecydowanie za późno. Kilkuletnie dziecko, niezaznajomione z gabinetem stomatologicznym i pracą lekarza dentysty, prawdopodobnie będzie panikowało. Jak więc uniknąć kłopotliwej sytuacji i odpowiednio przygotować dziecko do leczenia stomatologicznego?

Aktualności